شیخ عبدالقادر ابن شیخ رسول حسینی هاشمی دولت اباد

 

 

 

 

 

شیخ عبدالقادر حسینی هاشمی ، مشهور به شیخ قادر شیخ رسول دولت آباد (رضی الله تعالی عنهما) فرزند شیخ رسول سوله ای (دولت آباد) در سال 1260 قمری متولّد شد .

 

 

از همان ابتدای طفولیّت تحت تعلیم و تربیت و توجّه خاصّ پدر بزرگوارش نشأط یافت، در سال 1295 قمری پس از رحلت پدر جانشین خلف وی گردید و تصدّی دستگاه علمی و عرفانی شیخ را که شامل مدرسه ی مبارکه ی علوم دینیّه، تکیه و خانقاه، مسجد و مقبره دولت آباد روانسر است را عهده دار شد.

 

 

شیخ قادر دولت آباد علاوه بر اشتغال و تبحّر در امور سیر و سلوک و طریقت و شریعت از علوم مختلفه کاملا آگاه و مسلّط بود .

 

ایشان دارای ذوقی ادبی عرفانی بود و گهگاه اشعاری هم می سرود .

از سروده های ایشان است :

 

 غلام حضرت غوثم اگر چه مبتدیم

هزار منتـهیان ریزه خوار بـر خوانـم

و ایضا :

 

 چه غم دارم از هول گور و نکیر                    امامم علـی باشد و غـوث، پـیـر

 

همانند اجداد پاکش حبّ اهل بیت (ع) و حضرت غوث الأعظم امام عبدالقادر گیلانی (قدّس الله اسراره) را در دل داشت . شیفتگی ایشان به جدّ بزرگوارش سبط شهید حضرت حسین بن علی (علیهما السّلام)، مشهور است .

مانند والد مکرّمش دارای نفوذی بسیار در میان خاص و عام مردم، ایلات و عشایر و حکومت وقت مملکت بود، با وجود احترام در نزد حکما و امرا عزّت نفس موروثی را به کنار ننهاد، چرا که فرزند شیخی بود که در قبال هدیه ی فرستاده شده از سوی ناصرالدّین شاه قاجار پس از پذیرش نماینده ی شاه با خوشرویی و نهایت مهمان نوازی و پس فرستادن هدیه فرمود:

 ما آبروی فقر و قناعت نمی بریم ، به سلطان بگو روزی مقرّر است

 

در اطعام فقرا و دراویش و اهل علم و رسیدگی به امور آنها همچون پدر و دیگر اجدادش، از آن که شایسته بود، دریغ نورزید .

با موفقیّتی تمام قلمرو ارشاد پدر را بدون کم و کاست اداره نمود، در دلیری و رشادت، زیبایی صورت و سیرت و بلندی قامت زبانزد بود و چون بنده ی خدا بود ربّ العزّه هم ابهتی به ایشان عطا فرموده بود تا جایی که وقتی برای تعیین حدود املاکش با املاک خوانین و بیگ زادگان باباجانی به آنجا رفته بود مرحوم حبیب اله بیگ، رییس آن ایل که مردی متدیّن و قدرتمند و شجاع بود قبل از آنکه شیخ از مرکب پیاده شود به احترام جد و پدرش و به احترام مقام عرفانی شیخ بوسه بر پایش  که در رکاب بود زد و گفت: قربان، هر جا شما تعیین کنید آنجا مرز است. 

 کما فی قول النّبی (صلّ الله علیه و آله و صحبه و سلم) مرد کامل بود چرا که بال دینش تمام و با قوت بود و بال دنیاییش هم هکذا.

بر مسند پدر خوش درخشید امّا دولت خدمتش مستعجل بود، در سال 1309 قمری در سنّ 49 سالگی به دیدار معبودِ معشوق شتافت و در مقبره ای که خود بر مزار پدر بنا نهاده بود، در کنار حضرتش به خاک سپرده شد .

رحمه الله تعالی علیه و علی آبائه .

 

  

 

/ 2 نظر / 50 بازدید
محمد سعید محمدی

از مطالب مستفید شدم و بسیار ممنونم . خدمات این خانوده به شریعت نبوی و طریقت مصطفوی زبانزد است .

درویش

یاسر جان سلام وبلاگت چشمه های شوق و عشقم به حضرت شیخ رسول و شیخ قادر را خروشاند. این بزرگان از همتشان بی نصیبت نکنند. با معذرت فراوان کاش نوشته شیخ قادرشیخ رسول را پشت سر پدرش محض رعایت ترتیب و ادب می نگاشتی. در پناه حضرت حق باشی