حضرت شیخ عبدالقادر حسینی هاشمی

 

 

 

 

 

حضرت شیخ عبدالقادر حسینی هاشمی ، مشهور به شیخ قادر شیخ رسول دولت آباد ( رضی الله تعالی عنهما) فرزند حضرت شیخ رسول سوله ای (دولت آباد) در سال 1260 قمری متولّد شد .

 

 

از همان ابتدای طفولیّت تحت تعلیم و تربیت و توجّه خاصّ پدر بزرگوارش نشأط یافت ، در سال 1295 قمری پس از رحلت پدر جانشین خلف وی گردید و تصدّی دستگاه علمی و عرفانی حضرت شیخ را که شامل مدرسه ی مبارکه ی علوم دینیّه ، تکیه و خانقاه ، مسجد و مقبره دولت آباد روانسر است را عهده دار شد .

 

 

حضرت شیخ قادر دولت آباد علاوه بر اشتغال و تبحّر در امور سیر و سلوک و طریقت و شریعت از علوم مختلفه کاملا آگاه و مسلّط بود .

 

ایشان دارای ذوقی ادبی عرفانی بود و گهگاه اشعاری هم می سرود .

از سروده های ایشان است :

 

 

غلام حضرت غوثم اگر چه مبتدیم

هزار منتـهیان ریزه خوار بـر خوانـم

و ایضا :

 

 

چه غم دارم از هول گور و نکیر                     امامم علـی باشد و غـوث ، پـیـر

 

همانند اجداد پاکش حبّ اهل بیت (ع) و حضرت غوث الأعظم امام عبدالقادر گیلانی  (قدّس الله اسراره)  را در دل داشت ، شیفتگی ایشان به جدّ بزرگوارش سبط شهید حضرت حسین بن علی (علیهما السّلام) ، مشهور است .

 

 

مانند والد مکرّمش دارای نفوذی بسیار در میان خاص و عام مردم ، ایلات و عشایر و حکومت وقت مملکت بود ، با وجود احترام در نزد حکما و امرا عزّت نفس موروثی را به کنار ننهاد ، چرا که فرزند شیخی بود که در قبال هدیه ی فرستاده شده از سوی ناصرالدّین شاه قاجار پس از پذیرش نماینده ی شاه با خوشرویی و نهایت مهمان نوازی و پس فرستادن هدیه فرمود :

 

 

ما آبروی فقر و قناعت نمی بریم ، به سلطان بگو روزی مقرّر است

 

در اطعام فقرا و دراویش و اهل علم و رسیدگی به امور آنها همچون پدر بزرگوار و دیگر اجدادش ، از آن که شایسته بود ، دریغ نورزید .

 

 

با موفقیّتی تمام قلمرو ارشاد پدر را بدون کم و کاست اداره نمود ، در دلیری و رشادت ، زیبایی صورت و سیرت و بلندی قامت زبانزد بود و چون بنده ی خدا بود ربّ العزّه هم ابهتی به ایشان عطا فرموده بود تا جایی که وقتی برای تعیین حدود املاکش با املاک خوانین و بیگ زادگان باباجانی به آنجا رفته بود مرحوم حبیب اله بیگ ، رییس آن ایل که مردی متدیّن و قدرتمند و شجیع بود قبل از آنکه شیخ از مرکب پیاده شود به احترام جد و پدرش و به احترام مقام عرفانی شیخ بوسه بر پایش  که در رکاب بود زد و گفت : قربان ، هر جا شما تعیین کنید آنجا مرز است . 

     

کما فی قول النّبی (صلّ الله علیه و آله و صحبه و سلم) مرد کامل بود چرا که بال دینش تمام و با قوت بود و بال دنیاییش هم هکذا .

 

 

بر مسند پدر خوش درخشید امّا دولت خدمتش مستعجل بود ، در سال 1309 قمری در سنّ 49 سالگی به دیدار معبودِ معشوق شتافت و در مقبره ای که خود بر مزار پدر  بنا نهاده بود ،در کنار حضرتش به خاک سپرده شد .

 

 

رحمه الله تعالی علیه و علی آبائه .

 

  

 

/ 2 نظر / 31 بازدید
محمد سعید محمدی

از مطالب مستفید شدم و بسیار ممنونم . خدمات این خانوده به شریعت نبوی و طریقت مصطفوی زبانزد است .

درویش

یاسر جان سلام وبلاگت چشمه های شوق و عشقم به حضرت شیخ رسول و شیخ قادر را خروشاند. این بزرگان از همتشان بی نصیبت نکنند. با معذرت فراوان کاش نوشته شیخ قادرشیخ رسول را پشت سر پدرش محض رعایت ترتیب و ادب می نگاشتی. در پناه حضرت حق باشی